17:31 5/2/2012 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΝΤΕΡΧΕΛΤ- ΓΚΕΝΚ: 4-2
Γήπεδο: Κονστάντ Βάντεν Στοκ
Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε αυτό αναμεσα σε Άντερλεχτ και Γκενκ, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με 4-2 και βρίσκονται 7 βαθμούς μπροστά από τη 2η Γάνδη.
Η Γκενκ αιφνιδίασε την Άντερλεχτ και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό. Ο Τόζερ έκανε όμορφη κάθετη για τον Μπεντεκέ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Προτό.
Η χαρά ωστόσο της Γκενκ κράτησε μόλις ένα λεπτό, καθώς

στο 8' ο Σουάρες με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1 για την Άντερλεχτ.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνεχεία και κατάφεραν να γυρίσουν τα ματς στο 37ο λεπτό και πάλι από απ' ευθείας φάουλ, αλλά με σκόρερ τον Κλιέσταν αυτή τη φορά.
Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 στο 61ο λεπτό με τον Μποκανί, αλλά η Γκενκ ξαναμπήκε στο ματς στο 64ο λεπτό με τον Μπαρντά να μειώνει σε 3-2.
Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Μποκανί στο 80'.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Βασιλέφσκι, Γιουχάζ, Σαφάρι, Κουγιάτ, Κλιέσταν, Μπίλια, Ζιλέ (90+1' Καμπανγκού), Σουάρες, Μποκανί, Γιοβάνοβιτς (90+1] Μπενζά).
ΓΚΕΝΚ: Μπέιλι, Σιμάεγς, Τσιμανγκά, Ανελέ, Νάντσον, Καμούς (46' Μπαρντά), Τόζερ, Χούμπερτ (78' Φόσεν), Ντε Μπρούινε, Μπούφελ (72' Μπασικά), Μπεντεκέ.