ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2014- 1ος ΟΜΙΛΟΣ- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΕΛΓΙΟ- ΟΥΑΛΙΑ: 1-1
Γήπεδο: Ρουά Μποντουέν

Στο 1-1 έμειναν Βέλγιο και Ουαλία σε ένα αδιάφορο ματς,

Στο 19ο λεπτό ο Χενεσέι είπε όχι σε όμορφο σουτ του Λουκάκου, ενώ στο 25' ο Μιραλάς αστόχησε από καλή θέση, όπως έκανε και ο Λουκάκου στο 40'.

Το Βέλγιο ήταν ανώτερο στην επανάληψη και άνοιξε τελικά το σκορ στο 64ο λεπτό με τον Ντε Μπρούιν. Το τελικό 1-1 έκανε

ο Ράμσεϊ στο 88ο λεπτό.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Φαν Μπούιτεν (72 Φερτόνχεν), Φερμάελεν, Ποκονιόλι, Βίτσελ, Ντε Μπρούιν, Μιραλάς (78' Μπακάλι), Ντεμπελέ, Τσαντλί (57' Αζάρ), Λουκακου.

ΟΥΑΛΙΑ: Χενεσέι, Ρίτσαρντς, Τέιλορ, Γκάντερ, Κόλινς (56' Γουίλσον), Βόγκαν, Κινγκ, Ράμσεϊ, Μπέλαμι, Τσερτς (70' Βόουκς), Ρόμποσν Κανού (87' Γουίλσον).

ΣΚΩΤΙΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ: 2-0
Γήπεδο: Χάμπτεν Παρκ

Στα μπαράζ θα αγωνιστεί η Κροατία παρά την ήττα με 2-0 από τη Σκωτία.

Η Κροατία όντας σχετικά αδιάφορη δεν πίεσε και στο 28ο λεπτό η Σκωτία άνοιξε το σκορ με γκολ του Σνόντγκρας. Η Σκωτία άγγιξε το 2-0 στο 31ο λεπτό, καθώς ο σκόρερ είχε και δοκάρι.

Το 2-0 για τη Σκωτία διαμόρφωσε με ο Νέισμιθ στο 73ο λεπτό με σουτ στην επαναφορά από χαμένο πέναλτι του Μπάναν.

ΣΚΩΤΙΑ: ΜακΓκρέγκορ, Χάτον, Μουλγκριού, Μάρτιν, Χάνλεϊ, Μπάναν (89' Μπουρκ), Μπράουν, Μόρισον, Άνια (77' Ντόρανς), Νέισμιθ, Σνόντγκρας (82' ΜακΆρθουρ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Πλετίκοσα, Στρίνιτς, Τσόρλουκα, Λόβρεν, Βίντα, Βουκόγιεβιτς, Μόντριτς, Σρνα, Κράνιτσαρ (69' Πέρισιτς), Κάλινιτς (59' Εδουάρδο), Μάντζουκιτς (80' Γέλαβιτς).

ΣΕΡΒΙΑ- ΣΚΟΠΙΑ: 5-1
Γήπεδο: Γκράντσκι Στάντιον

Με το κεφάλι ψηλά αποχώρησε η Σερβία, που νίκησε εύκολα με 5-1 τα Σκόπια.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 16' με γκολ του Τόσιτς, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Μπάστα έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Οι Σέρβοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 38ο λεπτό ο Κολάροφ με πέναλτι έκανε το 3-0.

Η Σερβία μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και πέτυχε το 4-0 στο 54ο λεπτό με τον Τάντιτς, ενώ στο 73' ο Σκέποβιτς έγραψε το 5-0. Τα Σκόπια απλά μείωσαν με τον Γιάχοβικ στο 83ο λεπτό.

ΣΕΡΒΙΑ: Στόικοβιτς, Ρουκάβινα, Ναστάσιτς, Ιβάνοβιτς, Κολάροφ, Μπάστα (84' Τραΐκοβιτς), Τόσιτς, Μάτιτς, Τάντιτς, Μιλιβόγεβιτς (76' Πέτροβιτς), Τζόρτζεβιτς (62' Σκέποβιτς)

ΣΚΟΠΙΑ: Πατσόφσκι, Αλιλόφσκι, Νοβέσκι, Γκρντσάροφ, Ριστόφσκι, Ντεμίρι (56' Μπαμπούνσκι), Ιμπραΐμι (46' Τραϊκόφσκι), Στιεπάνοβιτς, Ραντιέλοβιτς, Κοστόφσκι, Ιβανόφσκι (82' Γιάχοβικ).