Ο Καλού λύτρωσε τη… Βαλένθια

23:45 28/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 5ος ΟΜΙΛΟΣ 2η αγωνιστική ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΤΣΕΛΣΙ 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Μεστάγια   Ο Αντρέ Βίλλας Μπόας επέλεξε ν' αφήσει στον πάγκο, τόσο τον Ντιντιέ Ντρογκμπά (μετά την εμφατική επιστροφή του, στο ματς με τη Σουόνσι), όσο και τον Νικολά Ανελκά, ποντάροντας ξανά στον Τόρες, αλλά και στους Μαλουντά και Μάτα (ο οποίος καταχειροκροτήθηκε στην επιστροφή του, από τους οπαδούς της Βαλένθια). Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο
του Μεστάγια και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Φερνάντο Τόρες, κυνήγησε και κέρδισε μια χαμένη μπαλιά, αλλά λίγο πριν εκτελέσει τον Άλβες, «κόπηκε» από το καθοριστικό τάκλιν του Ραμί. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντιέγκο Άλβες εξουδετέρωσε αρχικά την ενέργεια του Μαλουντά και στην εξέλιξη της προσπάθειας της Τσέλσι, απόκρουσε εντυπωσιακά του βολίδα του Άσλεϊ Κόουλ, από τα 25 μέτρα. Ο τερματοφύλακας των «νυχτερίδων», αντέδρασε εξαιρετικά και στο απευθείας χτύπημα φάουλ του Φρανκ Λάμπαρντ, σ' ένα διάστημα που η ομάδα του προσπάθησε να αξιοποιήσει την ταχύτητα του Σολδάδο, αλλά και τις επικίνδυνες πλαγιοκοπήσεις του Μιγκέλ. Στο 25' η Βαλένθια έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κανάλες σέντραρε υπέροχα από τα αριστερά, αλλά ο Ερνάντεθ, απ' το ύψος της μικρής περιοχής, δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσεχ. Η Βαλένθια σταδιακά άρχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να μην επιτρέπει στην Τσέλσι, να δημιουργήσει προϋποθέσεις μπροστά από τον Ντιέγκο Άλβες. Κάποιες προσπάθειες του Χουάν Μάτα, δεν είχαν ουσιαστικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Βίλας Μπόας. Η πρώτη μεγάλη στιγμή της επανάληψης, ήρθε για τη Βαλένθια, στο 53ο λεπτό, με τον Τσεχ να σώζει το σουτ του Ματιέ, ενώ στη κόντρα, η Τσέλσι έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Φερνάντο Τόρες, που από το ύψος του πέναλτι, δεν κατάφερε να νικήσει τον εκπληκτικό Ντιέγκο Άλβες. Ο Λάμπαρντ εκτέλεσε το κόρνερ, από την απόκρουση του Βραζιλιάνου γκολκίπερ και ο Νταβίντ Λουίζ, παραλίγο να χριστεί σκόρερ, με τη βοήθεια των αμυντικών της Βαλένθια. Στο 56ο λεπτό, ο Φρανκ Λάμπαρντ σίγησε το Μεστάγια, με πλασέ στη γωνία του Άλβες, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια και γύρισμα του Μαλουντά, βάζοντας την Τσέλσι, στη θέση του οδηγού. Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο επόμενο δεκάλεπτο, πίεσε αρκετά τους «μπλε», με τον Ραμί, μάλιστα, να χάνει σημαντική ευκαιρία, μπροστά από τον Τσεχ. Για το λόγο αυτό, ο Βίλλας Μπόας θέλησε να φρεσκάρει το κέντρο του, περνώντας στη θέση του Ραμίρες, τον Ραούλ Μεϊρέλες. Η Βαλένθια έγινε πιο επιθετική, με την είσοδο του Φεγκουλί, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, απείλησε τον Τσεχ, αλλά και του γνώριμου, από το ενδιαφέρον της ΑΕΚ, Βραζιλιάνου επιθετικού, Ζόνας. Η Τσέλσι, όμως, ήταν αυτή που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, στο 78', όταν ο Άλβες απόκρουσε και πάλι εντυπωσιακά, το σουτ του Μαλουντά. Η ευκαιρία του Ζόνας, στο 85ο λεπτό, ήταν η προειδοποίηση, για την Τσέλσι και στο 87' από την απερισκεψία του νεοεισελθόντα Καλού, η Βαλένθια κέρδισε το πέναλτι, που μετουσίωσε σε γκολ, ο Ρομπέρτο Σολδάδο, γράφοντας το τελ