22:03 4/10/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- 12ος ΟΜΙΛΟΣ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΝΟΒΕΡΟ- ΛΕΒΑΝΤΕ: 2-1
Γήπεδο: AWD Arena
Παλικαρίσια νίκη πήρε το Ανόβερο με 2-1 κόντρα στη Λεβάντε, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο.
Το Ανόβερο απείλησε στο 5ο λεπτό με το σουτ του Στιντλ που έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 10ο λεπτό βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.
Ο Γκέκας ανατράπηκε από τον Χαγκουί μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι τους αγώνα απέβαλε τον άσο του Ανόβερο και έδειξε το πέναλτι.

Από τα 11 μέτρα ο Μίστελ ευστόχησε κι έκανε το 1-0 για τη Λεβάντε.
Ωστόσο όπως δέχτηκε το γκολ έτσι και ισοφάρισε η Γερμανική ομάδα και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό.
Ο Ιμπόρα έκανε χέρι στην περιοχή, το πέναλτι δόθηκε και ο Χούσζτι έκανε το 1-1.
Το Ανόβερο παρότι με 10 παίκτες μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 49'.
Ο Στιντλ έκανε το σουτ και ο Ιμπόρα έκοψε, αλλά στην επαναφορά ο Για Κόναν με νέο σουτ έκανε το 2-1.
Στο 55' ο Γκέκας έκανε το σουτ, αλλά ο Ζίλερ απομάκρυνε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια η Λεβάντε δεν μπόρεσε να σκοράρει.
ΑΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Χαγουί, Έγκιμαν, Τσερούντολο, Πίντο, Χούσζτι (85' Σμιέντεμπαχ), Στιντλ, Ράους, Σόμπιεχ (76' Ντιούφ), Κόναν, Σλάουντραφ (11' Φελίπε).
ΛΕΒΑΝΤΕ: Νάβας, Ροντάς, Καράμπελας, Μπαγεστέρος, Πέδρο Λόπες, Λελ (33' Ελ Ζαρ), Ιμπόρα, Ντούντκα (70' Άνχελ), Ρίος, Μίτσελ, Γκέκας (70' Γκαρσία).

ΧΕΛΣΙΝΓΜΠΟΡΓΚ- ΤΒΕΝΤΕ: 2-2
Γήπεδο: Ολίμπια
Στο 2-2 κόλλησαν Χέλσινγκμποργκ και Τβέντε μετά από ένα όμορφο ματς.
Η Χέλσινγκμποργκ πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, καθώς ο Μαχλανγκού έβγαλε όμορη σέντρα από δεξιά και ο Ντζούρτνιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Η Τβέντε προσπάθησε να φέρει στα ίσια το ματς αλά έδωσε πολλούς χώρους και οι γηπεδούχοι τους εκμεταλλεύτηκαν στο 43'.
Ο Ακάμ γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Ντζούρντιτς από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
Η Τβέντε προσπάθησε πιο πολύ στην επανάληψη και μείωσε στο 74ο λεπτό με τον Μπένγκστον.
Η Τβέντε πίεσε κι άλλο και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία χάρη σε ένα γκολ του Ντάγκλας στο 88'.
ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ: Χάνσον, Ατά, Άντερσον, Λάρσον (46' Μπαφό), Ούρονεν, Μαχλανγκού, Λίντστρομ (78' Βάχλστεντ), Γκάσι, Μπουαουζάν, Μπεντόγια (41' Ακάμ), Ντζούρντιτς.
ΤΒΕΝΤΕ: Μιχαΐλοφ, Σκίλντερ, Ροσάλες (62' Μπένγκτσον), Ντάγκλας, Μπρααφχάιντ (84' Λάντζαατ), Μπογιατά, Μπάμα, Γκουτιέρες (62' Καμπράλ), Τάντιτς, Τσαντλί, Καστάινιος.