Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός

23:31 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του φαβορί και νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 στο ντέρμπι των «αιωνίων» που έγινε στο γυμναστήριο του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα και σημείωσαν σερί 13-0 επί του τριφυλλιού σε αγώνες πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Λεονάρντο Καλντέιρα ο οποίος έκανε την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση

με 15/22 επιθέσεις (ποσοστό 68%).
Ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να κοντράρει τον αντίπαλο του με εξαίρεση το 3ο σετ όπου ισοφάρισε 22-22 αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα.
Πρόκειται για την 10η ήττα του Παναθηναϊκού σε ισάριθμους αγώνες και μάλιστα στο ντεμπούτο του Γιιάννη Καλμαζίδη. Οι «πράσινοι» έδειξαν πολύ αγχωμένοι και πιέστηκαν από το σερβίς του Ολυμπιακού.

Διαιτητές:Μπατιανίδης, Κουτσούλας