Στα προημιτελικά η Ρόμα

23:41 11/1/2012 - Πηγή: AEK365

ΡΟΜΑ- ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 3-0
Γήπεδο: Ολίμπικο
Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Ρόμα επικράτησε με 3-0 της Φιορεντίνα και πήρε το εισιτήριο για τους 8 του Κυπέλλου Ιταλίας.
Πολύ κακό το ματς στα πρώτα 20 λεπτά, με μοναδική καλή φάση ένα σουτ του Γιόβετιτς στο 12', το οποίος απομάκρυνε δύσκολα ο Στεκέλενμπουργκ. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι κακός και μοναδική αξιοσημείωτη φάση ήταν ένα σουτ

του Λαμέλα στο 40', που πέρασε λίγο άουτ.
Η Ρόμα ήταν πολύ καλύτερη στην επανάληψη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Λαμέλα στο 56'. Οι Ρωμαίοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 66' ο Λαμέλα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-0
Οι «τζιαλορόσι» πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 75ο λεπτό με τον Μπορίνι και κλείδωσαν τη νίκη-πρόκριση.
ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Σισίνιο, Κιάερ, Χάιντζε, Ταντέι, Γκάγκο, Βιβιάνι (47' Περότα), Γκρέκο, Λαμέλα, Τότι, Κρκιτς (62' Μπορίνι).
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Πασκουάλ (70' Βάργκας), Νατάλι, Ναστάσιτς, Κασάνι, Καμπορέζε, Μοντολίβο, Σαλιφού, Μπεχράμι, Γιόβετιτς, Λιάγιτς (63' Σέρσι).