22:56 11/1/2012 - Πηγή: AEK365

COPA DEL REY- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΛΕΒΑΝΤΕ- ΑΛΚΟΡΚΟΝ: 4-0 (1-2)
Γήπεδο: Θιουτάτ ντε Βαλένθια
Η Λεβάντε δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην Αλκορκόν, την οποία και κέρδισε με 4-0 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.
Η Λεβάντε μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό ο Μαρτί ανάγκασε τον Μορένο σε εντυπωσιακή επέμβαση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν στο γκολ στο 23ο λεπτό. Ο Ελ Ζαρ συνδυάστηκε με τον Μπαρκέρο και ο τελευταίος πλάσαρε

ιδανικά για το 1-0.
Στο 35' ο Χουανφράν έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μαρτί πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 45' ο Μαρτί έκανε το 2-0 μετά από νέα ασίστ του Ελ Ζαρ.
Η Λεβάντε συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό έκανε το 3-0 με την κεφαλιά του Ιμπόρα μετά από το κόρνερ του Παγιαρδό.
Ο Ρούμπεν Σουάρες έκανε το 4-0 στο 66ο λεπτό, ενώ ο Μοντάνιες στο 74ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι του Νάβας.
ΛΕΒΑΝΤΕ: Νάβας, Βέντα, Καμπράλ, Νάνο, Χουανφράν, Παγιαρδό, Ιμπόρα, Ελ Ζαρ, Μπαρκέρο (78' Πέδρο Λόπες), Μαρτί (68' Ζορντά), Κονέ (47' Σουάρες).
ΑΛΚΟΡΚΟΝ: Μορένο, Ανουάρμπε, Μπερμούδες, Ερνάντες, Ρουέντα, Εσπόσιτο (59' Κουίνι), Αμπραχάμ (62' Μοντάνιες), Μόρα, Μπερχόν (59' Μπαμπίν), Μιγκέλες, Οριόλ.