19:00 16/11/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ- ΜΠΑΡΑΖ ΑΦΡΙΚΗΣ

ΝΙΓΗΡΙΑ- ΑΙΘΙΟΠΙΑ: (2-1)
Γήπεδο: U.J. Esuene Stadium

Οι Νιγηριανοί μετά από τη νίκη τους με 2-1 στο πρώτο ματς με την Αιθιοπία, κέρδισαν ξανά με 2-0 αυτή τη φορά και πήραν πανηγυρικά το εισιτήριο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.

Η Νιγηρία μπήκε δυνατά στο ματς και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αιθιοπία, ανοίγοντας

το σκορ στο 20ο λεπτό με το πέναλτι του Μόουζες. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια αλλά στο 82ο λεπτό ο Ομπίνα έκανε το τελικό 2-0 για τους γηπεδούχους.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Ετσιεχίλε, Αμπρόουζ, Ομερουό (68' Εγκβουέκβε), Ομποαμπόνα, Μίκελ, Μόουζες (79' Ομπίνα), Ονάζι, Ιντέγιε (59' Μπα), Εμενίκε, Μούσα.

ΑΙΘΙΟΠΙΑ: Μπάντσα, Γίρμα, Μπουτάκο, Χάιλου, Μπαργκίτσο, Αντάν Γκίρμα, Τεσόμε (81' Φεκαντού), Μεγκέρσα, Σαΐντ, Κεμπέντε (60' Ασέφα), Μπεκέλε (75' Χίντσα).