Πέρασε σαν αέρας από Νάξο η ΑΕΚ

18:53 16/11/2013 - Πηγή: AEK365
Εύκολο απόγευμα πέρασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αφού επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στο κλειστό της Νάξου, συνέχισε με νίκη στο Πρωτάθλημα της Α1 κι έπιασε κορυφή, εκεί όπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε στο ται μπρέικ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό κι έχασε βαθμό. Συγκλονιστικός ο κόσμος της ΑΕΚ που βρέθηκε στο
κλειστό της Νάξου, αφού δεν σταμάτησε λεπτό να εμψυχώνει τα κορίτσια.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στοπ ματς, αφού ήθελε να πάρει από την αρχή μια καλή διαφορά και να φτάσει σε ένα άνετο προβάδισμα. Έτσι, τα κορίτσια παρά την πίεση που άσκησε η ομάδα της Νάξου κατάφεραν να δείξουν καλά στοιχεία σε μπλοκ και υποδοχή κι έκαναν το 1-0 σετ.
Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο σετ. Εκεί, όμως η Ένωση είχε πιο εύκολο έργο, αφού οι άμυνες των γηπεδούχων εξασθένησαν και το 2-0 σετ έγινε με μεγαλύτερη άνεση.
Έπειτα, όμως ο Πανναξιακός έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να πιέσει στο σερβίς τα κορίτσια και να τους δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή (18-11). Οι «κιτρινόμαυρες» βρήκαν το κουράγιο να κάνουν την ανατροπή, αφού βελτίωσαν αρκετά σημεία στο παιχνίδι τους και πήραν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Τα σετ: 22-25,15-25,24-26.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου, Σέσλιαρ, Ράντοβιτς, Καρπουζά , Τρίβουνιτς, Εμμανουηλίδου , Κακουράτου Λαγουδάκη, Φάρκωνα, Γκολφινοπούλου.

ΑΕΚ (Οικονόμου) : Ρόγκα, Λαδένη, Ιβάνοβα, Πασσιά, Κρουκ, Γιακουμή, Μπούσια, Παπαφωτίου Φάκη, Γκέου, Καβαθά, Τοτσίδου.

*Αρκετοί και οι οπαδοί, που βρίσκονται στις εξέδρες από πλευράς ΑΕΚ, αφού νωρίτερα επισκέφθηκαν και το ξενοδοχείο, στο οποίο μένει η αποστολή

*Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 19:00 στο κλειστό της Νάξου

*Τα κορίτσια της ΑΕΚ δοκιμάζονται στη Νάξο απέναντι στον τοπικό Πανναξιακό και θέλουν τη νίκη για να συνεχίσουν το σερί τους