19:29 18/5/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 34η αγωνιστική

Φράιμπουργκ-Σάλκε 1-2
Γήπεδο: Mega Solar Stadion

Η Σάλκε, μετά τις τάσεις αυτοκτονίας που έδειξε την προηγούμενη αγωνιστική, σοβαρεύτηκε, κέρδισε εκτός έδρας την Φράιμπουργκ με 2-1 και την επόμενη σεζόν θα βρίσκεται στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ στοχεύοντας μια θέση στους ομίλους. Με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου,

οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Ντράξλερ έπειτα από ασίστ του Χούντελααρ αλλά στην επανάληψη η Φράιμπουργκ έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Ρόσενταλ σούταρε, ο Χίλντεμπραντ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σμιντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Τζούλιαν Σούστερ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Σάλκε πήρε ξανά το προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος. Η Φράιμπουργκ το πάλεψε αλλά τελικά θα αρκεστεί σε μια θέση στο Europa League.

Φράιμπουργκ: Μπάουμαν, Μούτζα (71' Χέντενσταντ), Χον, Γκίντερ, Σοργκ, Μακιάντι, Σούστερ (77' Φλουμ), Σμιντ, Κερκ, Ρόσενταλ, Κρούσε
Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Κολάσινατς, Νόιστεντερ, Τζόουνς, Φαρφάν (70' Φουχς), Ράφαελ, Ντράξλερ (80' Χόγκερ), Χούντελααρ (90' Μπαρνέτα)

Ανόβερο-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-0
Γήπεδο: AWD Arena

Στην δεύτερη κατηγορία θα αγωνίζεται από την επόμενη σεζόν η Φορτούνα Ντίσελντορφ του Στέλιου Μαλεζά μετά την ήττα της 3-0 από το Ανόβερο. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ντιντιέ Για Κόναν ο οποίος πέτυχε τα δυο από τα τρία γκολ της ομάδας του, στο 61'και στο 76' Το 1-0 για το Ανόβερο είχε κάνει ο Μπιράμ Ντιούφ στο 36ο λεπτό από ασίστ του Τσερούντολο. Η νίκη ήταν χωρίς αντίκρισμα για τους γηπεδούχους καθώς δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν φέτος ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ανόβερο: Ζίλερ, Τσερούντολο, Έγκιμαν (73' Χαγκούι), Πάντερ, Ντα Σίλβα Πίντο (80' Αντρεάσεν), Χόφμαν (65' Στιντλ), Σακάι, Ράους, Ντιούφ, Για Κόναν
Φορτούνα Ντίσελντορφ:Γκίφερ, Βέμπερ, Μπότζεκ, Λανγκενέκε, Φαν Ντεν Μπεργκ, Φινκ (52' Ρέισινγκερ), Παούρεβιτς (77' Ίλσο), Λάμπερτς, Μπόλι (68' Κρούσε), Μπελιγκχάουζεν, Ντάνι Σαχίν

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 1-2
Γήπεδο: Signal Iduna Park

Η Χόφενχαϊμ ήθελε νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες της για παραμονή και τα κατάφερε καθώς με δυο εκτελέσεις πέναλτι του Σεχάντ Σαλίχοβιτς κέρδισε 2-1 την Μπορούσια Ντόρτμουντ μέσα στην Βεστφαλία και τώρα θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Bundesliga σε αγώνα μπαράζ με ομάδα της δεύτερης κατηγορίας. Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα όταν το σουτ του Μπλαστσικόφσκι απομακρύνθηκε από τον τερματοφύλακα Κάστελς και στην επαναφορά ο Λεβαντόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Χόφενχαϊμ πίεσε για την ισοφάριση και στο 77ο λεπτό ο Φόλαντ ανατράπηκε από τον Χούμελς, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο Σαλίχοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από τα 11 μέτρα για το 1-1. Τελικά η Χόφενχαϊμ πήρε την σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις πάλι με πέναλτι που έκανε αυτή την φορά ο Βαϊντενφέλερ, ο οποίος αποβλήθηκε, με τον Σαλίχοβιτς να είναι ξανά εύστοχος και να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ (69' Σίμπερ), Σούμποτιτς, Χούμελς (78' Σαντάνα), Σμέλτσερ, Μπέντερ (60' Κελ), Γκουντογκάν, Μπαστσικόφσκι, Ρόις, Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόφσκι
Χόφενχαϊμ: Κάστελς, Μπεκ, Άμπραχαμ, Βέστεργκαρντ, Τζόνσον, Πολάνσκι, Ρούντι (45' Σζάρκα), Σαλίχοβιτς, Οχς (58' Σίπλοκ), Φόλαντ, Φιρμίνο (85' Σούλε)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 2-2
Γήπεδο: Commerzbank Arena

Με αυτογκόλ του Ρικάρντο Ροντρίγκεζ στις καθυστερήσεις η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Βόλφσμπουργκ, 2-2 το τελικό σκορ, και σε συνδυασμό με την ήττα του Αμβούργου βρέθηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στο Europa League. Μάλιστα, η Άιντραχτ έφτασε στην υπερπολύτιμη ισοπαλία αφού πρώτα χρειάστηκε να ανατρέψει το 0-2 που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο 20λεπτό με τα γκολ του Πόλακ στο 8' και του Ντιέγκο στο 19'. Στο 36ο λεπτό πάντως η Άιντραχτ ξαναμπήκε στο παιχνίδι όταν κέρδισε πέναλτι με τον Αλεξάντερ Μέιερ να ευστοχεί και την Βόλφσμπουργκ να συνεχίζει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μακότο Χασέμπε. Στην επανάληψη και παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Άιντραχτ δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και χρειάστηκε ένας αντίπαλος, ο Ροντρίγκεζ να την λυτρώσει στέλνοντας κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Νικόλοφ (66' Οζέρ), Γιούνγκ, Ζαμπράνο (59' Σβέγκλερ), Άντερσον, Οσίπκα (45' Τζάπκα), Ρους, Ροντ, Άιγκνερ, Μέιερ, Ινούι, Λάκιτς
Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Χασέμπε, Νάλντο, Κνόχε, Ροντρίγκεζ, Μεντόγεβιτς, Πόλακ, Βιεϊρίνια (89' Μάντλουνγκ), Ντιέγκο, Πέρισιτς (38' Τρας), Όλιτς (82' Χασάνι)

Νυρεμβέργη-Βέρντερ Βρέμης 3-2
Γήπεδο: Grundig Stadion

Σε ένα αδιάφορο, βαθμολογικά, παιχνίδι η Νυρεμβέργη και η Βέρντερ Βρέμης προσέφεραν θέαμα με τους γηπεδούχους να κλείνουν με νίκη την σεζόν επικρατώντας με 3-2. Την περασμένη εβδομάδα η Βέρντερ εξασφάλισε την παραμονή της και σήμερα ήταν πιο χαλαρή και προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με τον Κέβιν Ντε Μπρούιν έπειτα από ασίστ του Γιουνούζοβιτς. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πέτυχαν τρία γκολ καθώς αρχικά ισοφάρισαν με τον Περ Νίλσον στο 61ο λεπτό και εν συνεχεία πέτυχαν δυο τέρματα σε διάστημα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81' ο Σεμπάστιαν Πόλτερ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Νυρεμβέργη και στο 88ο λεπτό ο Τόμας Πέκχαρτ, που είχε περάσει ως αλλαγή, έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε η Βέρντερ ήταν να μειώσει με τον Ντε Μπρούιν να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89ο λεπτό.

Νυρεμβέργη: Σάφερ, Μπάλιτς, Νίλσον, Κλόσε, Πινόλα (77' Εσβάιν), Σταρκ (87' Νταμπανλί), Σίμονς, Μέντλερ (59' Πόλτερ), Μακ, Πλάτενχαρντ, Πέκχαρτ
Βέρντερ Βρέμης: Μίλιτς, Γκεμπρέ Σελασιέ, Λουκιμίγια, Ιγκνόφσκι, Κρος (84' Στεφάνοβιτς), Γιουνούζοβιτς (67' Σμιτζ), Φριτζ, Ντε Μπρούιν, Ακπάλα (86' Βουρτζ), Πέτερσεν

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 3-4
Γήπεδο: Borrusia Park

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε με 4-3 στην έδρα της Γκλάντμπαχ αν και βρέθηκε να χάνει με 3-1. Μάλιστα οι Βαυαροί έσπασαν κάθε ρεκόρ συγκομιδής πόντων με τους 91 που συγκέντρωσαν ενώ σημείωσαν ρεκόρ και με μόλις 18 γκολ που δέχτηκαν.
Βέβαια τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά για την ομάδα του Γιούπ Χάινκες καθώς στα πρώτα 11 λεπτά είχε δεχτεί ήδη τρία γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μάρτιν Στραντσλ έβαλε μπροστά την Γκλάντμπαχ με κεφαλιά και ένα λεπτό αργότερα ο Μίκε Χάνκε διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Φαβρ. Η Μπάγερν αντέδρασε προσωρινά όταν στο 7ο λεπτό ο Χάβι Μαρτίνεθ μείωσε σε 2-1 αλλά στο 10ο λεπτό ο Χάβαρντ Νορντβέιντ έδωσε ξανά αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο στο παιχνίδι ειχαν μπει ήδη πέντε γκολ καθώς στο 18ο λεπτό ο Φρανκ Ριμπερί, από ασίστ του Μίλερ, μείωσε για την Μπάγερν σε 3-2. Ο Γάλλος ισοφάρισε στο 53ο λεπτό με ένα γκολ που είναι υποψήφιο για το καλύτερο της χρονιάς και έξι λεπτά αργότερα ο Άριεν Ρόμπεν έκανε το 3-4 για την Μπάγερν Μονάχου που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Πλέον οι Βαυαροί στρέφουν την προσοχή τους στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ το άλλο Σάββατο κόντρα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Γουέμπλεϊ.

Γκλάντμπαχ: Τερ Στέγκεν, Γιάντσκε, Στραντσλ, Μπρούερς, Βεντ, Χάκα, Νορντβέιντ, Χέρμαν (78' Γιούνες), Αράνγκο, Χρόγκτα (65' Ρουπ), Χάνκε
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Σβαϊνστάιγκερ, Ρόμπεν, Μίλερ (81' Πιζάρο), Ριμπερί, Μάντζουκιτς (75' Γκόμεζ)

Άουγκσμπουργκ-Γκρόιτερ Φιρτ 3-1
Γήπεδο: SGL Arena

Η Άουγκσμπουργκ θα βρίσκεται και την νέα σεζόν στην Bundesliga καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Φορτούνα και σε συνδυασμό με το 3-1 επί της Γκρόιτερ Φιρτ έμεινε στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι είχαν και την τύχη με το μέρους τους καθώς μόλις στο πέμπτο λεπτό η Γκρόιτερ Φιρτ έχασε πέναλτι με τον Πριμπ, απέκρουσε ο Μάνινγκερ, και με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου πήρε προβάδισμα με εκτέλεση φάουλ του Τομπίας Βέρνερ. Στην επανάληψη, η Άουγκσμπουργκ ο Γιαν Κάλσεν Μπράκερ έκανε το 2-0 στο 55' και στο 62ο λεπτό η Γκρόιτερ Φιρτ μπήκε στο παιχνίδι χάρη στο τέρμα του Φλόριαν Τρινκς. Το άγχος από την Άουγκσμπουργκ έδιωξε ο Γι ο οποίος στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και έστειλε την Φορτούνα Ντίσελντορφ να συνοδεύσει την Γκρόιτερ Φιρτ στην δεύτερη κατηγορία.

Άουγκσμπουργκ: Μάνινγκερ, Βερχό, Κάλσεν Μπράκερ, Κλαβάν, Όστρολεκ, Μπάιερ, Χαν, Μόραβεκ (61' Φογκτ), Γι, Βέρνερ (77' Κο), Μόλντερς (89' Μόλντερς)
Γκρόιτερ Φιρτ: Χεσλ, Ζίμερμαν, Σόμπιχ, Μαβρά, Μπάμπα, Πριμπ, Γκέις (64'Πλεντλ), Κλάους, Τρινκς (79' Στίμπερ), Μπιν Παρκ (43' Αζέμι), Τζούρτζιτς

Αμβούργο-Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1
Γήπεδο: Imtech Arena

Πρώτος σκόρερ στην εφετινή Bundesliga αναδείχτηκε ο Στέφαν Κίσλινγκ με 25 γκολ μετά και από αυτό που σημείωσε σήμερα στις καθυστερήσεις χαρίζοντας την νίκη στην Μπάγερ Λεβερκούζεν μέσα στην έδρα του Αμβούργου. Οι γηπεδούχοι έμειναν εκτός Ευρώπης καθώς δεν κέρδισαν σε αντίθεση με τις Σάλκε και Άιντραχτ Φρανκφούρτης από τις οποίες διεκδικούσε ένα εισιτήριο για το Europa League.

Αμβούργο: Άντλερ, Ντικμέιερ, Ραΐκοβιτς, Βέστερμαν, Γιάνσεν, Μπαντέλ (66' Ρούντνεβς), Ρινκόν, Γίρασεκ (81' Ιλίσεβιτς), Αόγκο (78' Μπέιστερ), Φαν Ντερ Φάαρτ, Μιν Σον
Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Καρβαχάλ (93' Σβαμπ), Φολσέιντ, Τόπρακ, Κάντλετς, Ρέιναρτς, Μπέντερ, Ρόλφες, Χέγκελερ (68' Σαμ), Σούρλε (92' Φρίντριχ), Κίσλινγκ

Στουτγάρδη-Μάιντς 2-2
Γήπεδο: Mercedes Benz Arena

Με την Στουτγάρδη να έχει εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για το Europa League λόγω της συμμετοχής της στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, και την Μάιντς να μην κινδυνεύει με υποβιβασμό οι δυο ομάδες ήταν αδιάφορες ωστόσο πέτυχαν τέσσερα γκολ στο τελικό 2-2. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Σινεντού Έντε να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 16ο λεπτό αλλά έξι λεπτά αργότερα έπειτα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Κρίστιαν Φέτκλο η Στουτγάρδη ισοφάρισε. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με γκολ του Άρθουρ Μπόκα στο 33ο λεπτό αλλά η Μάιντς απάντησε με τον Νικολάι Μίλερ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στουτγάρδη: Ούλριχ, Σακάι (87' Χούγκλαντ), Τάσι, Νιντερμέιερ, Μολινάρο, Γκέντνερ, Μπόκα, Χάρνικ, Μαξίμ (77' Χολζχάουσερ), Οκαζάκι (71' Μακέντα), Ιμπίσεβιτς
Μάιντς: Φέτκλο, Πόσπεχ, Μπούνγκερτ, Μπεκ, Ζαμπάβνικ, Μπαουμγκάρλινγκερ, Μάλι (75' Σάλερ), Ζίμλινγκ, Έντε (68'Πάρκερ), Μίλερ, Ίβανσιτς (76' Σότο)