Πικρή ήττα στα Βριλήσσια

Με 3-1 σετ έχασε η γυναικεία ομάδα βόλλεϋ του Παναθηναϊκού από τα Βριλήσσια. Aκόμα πιο δύσκολο το έργο παραμονής...

Ο Παναθηναϊκός, αντιμετώπισε τα Βριλήσσια εκτός έδρας, για την
17η αγωνιστική της Α1 βόλλεϋ γυναικών και δεν κατάφερε να πάρει βαθμό στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, χάνοντας με 3-1 σετ. Το αποτέλεσμα είναι πολύ κακό και σε συνδυασμό με αποτελέσματα αντίπαλων ομάδων που παλεύουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, το Τριφύλλι βρίσκεται σε δυσχερή θέση.

Πάνω από 150 φίλοι της ομάδας δε σταμάτησαν να εμψυχώνουν τις «πράσινες», κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας, αλλά δεν έφυγαν με το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Τα δύο πρώτα σετ του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένα, με το πρώτο να πηγαίνει στις γηπεδούχους με 27-25 και το δεύτερο στις «πράσινες» με 23-25. Στο τρίτο σετ, ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, από το 13-11 και μετά οι παίχτριες του Γιώργου Ρούσου επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ λαθών, έχασαν την ψυχραιμία τους και τη σοβαρότητά τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-11. Η κατάκτηση του σετ για τα Βριλήσσια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, κερδίζοντάς το με 25-15.

Το τελευταίο σετ του αγώνα μπορεί να χαρακτηριστεί ως αυτοκτονικό για τις «πράσινες». Μπήκαν πιο δυνατά και αρχικά συμβάδιζαν στο σκορ με τις γηπεδούχες (4-4, 13-14). Με ένα επιθετικό ντεμαράζ, κατάφεραν να προηγηθούν με 14-18 και 18-21. Τα Βριλήσσια αντεπιτέθηκαν, μείωσαν στον πόντο (20-21, 21-22) και εκμεταλλευόμενες τα λάθη του Τριφυλλιού πέρασαν μπροστά στο σκορ με 23-22. Το μομέντουμ είχε αλλάξει και οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-22 και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που τους φέρνουν με 19 βαθμούς, πάνω από τον Παναθηναϊκό που έχει 16.

Το Τριφύλλι έχει στην έδρα του παιχνίδια με Ανατόλια, Μακεδόνες και ΑΕΚ. Ομοίως, αγωνίζεται εκτός με το Ωραιόκαστρο που μπορεί να πάρει μία «καθαρή» νίκη. Μπορούν να καταλάβουν όλοι ότι πρόκειται για παιχνίδια «ζωής ή θανάτου». Με τη βοήθεια των οπαδών του, με μία Κυψέλη να βράζει, ο Παναθηναϊκός μπορεί να πάρει 6-7 βαθμούς που ίσως αποδειχθούν σωτήριοι.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-15, 25-22

Βριλήσσια (Κωβαίος): Πετρουλάκη 15 (7/10 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Κυρίτση 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (13/37 επ.), Γκότζη, 15 (15/31 επ., 40% υπ. -08% άριστες)Σιλχάνοβα 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Καραγιώργου 12 (6/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τσούμη –λ (39% υπ. – 09% άριστες), Κόκκιου (λ), Κοκλανάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 12% υπ. – 00% άριστες).

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 9 (2/4 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ιχτιάρη 6 (4/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 20 (12/48 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρες 10 (9/32 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 15% άριστες), Καββαδία 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Νούσια 15 (13/26 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 10% άριστες), Μυλωνά (λ., 40% υπ. – 27% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου 1, Λιάγκη