Εθνική Ελλάδος: Επίδοση ρεκόρ απέναντι στο Καζακστάν

Απίστευτη εθνική ομάδα στην «ΟΠΑΠ Αρένα». Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Γκουστάβο Πογέτ πέτυχε την πρόκριση στον τελικό από το πρώτο ημίχρονο.

Τα γκολ για την Ελλάδα τα πέτυχαν οι Μπακασέτας, Πέλκας, Ιωαννιδης και Κουρμπέλης στα πρώτα 45 λεπτά.

Επίδοση ρεκόρ, αλλά και ιστορική ταυτόχρονα. Και αυτό γιατί, τέτοια επίδοση έχει να σημειωθεί εδώ

και 48 χρόνια.

Συγκεκριμένα, ήταν 11 Οκτωβρίου του 1978, όταν η Εθνική ομάδα αντιμετώπισε την Φινλανδία για τα προκριματικά του τότε Κυπέλλου Εθνών, σημειώνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη για τα δεδομένα εκείνης της εποχής με 8-1!

Νίκη η οποία αποτελεί και την πιο ευρεία νίκη της Ελλάδας σε επίσημο παιχνίδι, με την διαφορά πως τότε είχε πετύχει όχι τέσσερα αλλά πέντε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Να θυμίσουμε ότι τα γκολ για την εθνική τότε είχαν σκοράρει ο Τάκης Νικολούδης είχε σκοράρει στο 15′ και στο 25′, ο Θωμάς Μαύρος στο 38′ και στο 44′ και ο Γιώργος Δεληκάρης στο 23′.