Περιστέρι – Απόλλων Π. : Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Αναμενόμενα χωρίς συγκινήσεις κύλησε το παιχνίδι του Περιστερίου, με τους γηπεδούχους να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί και να φτάνουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στο τελικό +33 απέναντι στους αδύναμους Πατρινούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα δεκάλεπτο (17-17), πήγαν στα αποδυτήρια 10 πόντους πίσω όταν η επίθεση του Περιστερίου ξεκίνησε να λειτουργεί (27-17 στη δεύτερη περίοδο, 44-34 ημίχρονο) και στη συνέχεια… έχασαν τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα σε άμυνα και επίθεση με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και με επιμέρους 29-8 στην τρίτη περίοδο

εκτόξευσαν τη διαφορά στους 31 πόντους (73-42) και μετέτρεψαν το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Για τους νικητές, που μοίρασαν 23 ασίστ, ο Γουίλιαμς είχε 17 πόντους με 7/11 σουτ, ο Μήτρου-Λονγκ 8 πόντους και 8 ασίστ και ο Ράγκλαντ 10 πόντους και 6 ασίστ.

Για τον Απόλλωνα ο Γουάσινγκτον είχε 12 πόντους.