Τσέλσι – Άστον Βίλα 0-0: Θα λύσουν τις διαφορές τους στο “Βίλα Πάρκ” (highlights)

Στο πρώτο ημίχρονο αν και η Άστον Βίλα πέτυχε γκολ το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε (στο 13΄ από τον Ντόουγκλας Λουϊς), ανήκει ολοκληρωτικά στην Τσέλσι.

Οι “μπλε” ήταν καταιγιστικοί, πίεσαν για το γκολ κυρίως με τους Μανουέγκε (17΄, 30΄) και Πάλμερ (19΄), όμως έπεσαν επάνω στον Εμιλιάνο Μαρτίνες που έβγαλε και τα τρία τετ – α – τετ κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Η πρώτη καλή στιγμή του β΄ ημιχρόνου καταγράφηκε στο 68΄ και πάλι για τους γηπεδούχους που

προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το λάθος του Μαρτίνες, όμως o Πάλμερ δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με συνέπεια να παραμείνει το 0-0.

Η Άστον Βίλα πέρασε στην αντεπίθεση και “απάντησε” με δύο τρομερά σουτ των Γουότκινς (73΄) και Κας (74΄), όμως ήταν η σειρά του τερματοφύλακα της
Τσέλσι Τζόρτζε Πέτροβιτς να απομακρύνει με υπερένταση και στις δύο περιπτώσεις.

Η ομάδα του Έμερι έψαξε το γκολ προς το τέλος του αγώνα και λίγο έλλειψε να φτάσει στον στόχο της, όμως τόσο ο Κονσά στο 86΄ όσο και ο Μακγκίν ένα λεπτό αργότερα αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.