Βαλένθια-Μονακό 70-65: Άμυνα και των… γονέων

Η Βαλένθια έκανε νικηφόρα εκκίνηση στην Ευρωλίγκα 2023-24, επικρατώντας της πανάκριβης Μονακό με 70-65 και η άμυνα της στους Μονεγάσκους, είχε τον χαρακτηρισμό της σεμιναριακής…

Η Μονακό ταξίδεψε στην Ανδαλουσία, χωρίς Κέμπα Ουόκερ και Τζόρνταν Λόιντ,. αλλά και η Βαλένθια στερήθηκε τον Τζάρεντ Χάρπερ που τραυματίστηκε στον ώμο από δυαντό σκρίν του Χολ.

Οτζιλέγιε vs Τζέιμς

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε άτυπη “μονομαχία” των Οτζιλέγιε και Τζέιμς στην παραγωγή του σκορ, με την Μονακό να έχει το επιμέρους σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Βαλένθια να βρίσκει

καλύτερο ρυθμό στην 2η περίοδο, από την άμυνα της που απομόνωσε τον Τζέιμς και δεν δέχτηκε καλάθια από τους συμπαίκτες του.

Δυο μπλόκ στον Τζέιμς και το αντιαθλητικό του Ντιάλο

Ο Τζέιμς δέχτηκε δυο μπλοκ από τον Ινγκλις και τον Οτζιλέγιε, αλλά στο δεύτερο, κέρδισε την μπάλα και σημείωσε τρίποντο, δίνοντας το προβάδισμα στην Μονακό με 61-63 (2′ 11”), αλλά ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 63-63, ο Τζόουνς πέτυχε το 66-63 μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Ντιάλο στα 48” υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ. Game over…

Δεκάλεπτα: 17-20, 39-38, 53-51, 70-65