Μπαρτσελόνα - ΠΑΟ 64-53

"Μάτωσε", αλλά δεν μπόρεσε…
Το Λονδίνο αποτελεί παρελθόν, πλέον, για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος απόψε απώλεσε την τελευταία ευκαιρία που είχε για να πάρει το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ χάνοντας από τη Μπαρτσελόνα με 64-53. Τι κι αν είδε τον Δημήτρη Διαμαντίδη να "παροπλίζεται" από το α' δεκάλεπτο λόγω των πολλών φάουλ; Τι κι αν είδε τη Μπαρτσελόνα να προηγείται με δεκαεννιά πόντους (37-18) στο 14ο λεπτό; Τι κι αν έχασε δεκαεννιά (19) αμυντικά ριμπάουντ; Τι κι αν σούταρε με το απογοητευτικό 6% από τη γραμμή των τριών πόντων; Αυτός

ο Παναθηναϊκός πάλεψε! Και πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά η έλλειψη ψυχραιμίας (λογικό βάσει της κούρασης και της καταπόνησης) και η απουσία… ενός μεγάλου σουτ "στοίχισαν" στο τριφύλλι, το οποίο ηττήθηκε και επιστρέφει στην Αθήνα.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, οι "πράσινοι" έδειξαν πως είναι πραγματικοί μαχητές και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί (ή ικανοί, όπως το βλέπει κανείς) θα μπορούσαν να γράψουν ένα έπος απόψε στο "Παλαού Μπλαουγκράνα"…