Πανιώνιος - Πανελευσινιακός 81-73

Ο Πανιώνιος πήρε την έβδομη νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο του, καθώς επικράτησε με 81-73 του μαχητικού Πανελευσινιακού. Οι "κυανέρθυροι" αν και ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, στην πορεία η ομάδα της Ελευσίνας κατάφερε να βρει απαντήσεις και να "απειλήσει" τους γηπεδούχους.

Με καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11-0 και στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε

στο +17 (31-14) στέλνοντας μηνύματα πως το έργο του θα είναι εύκολο. Όμως, η πορεία δεν ήταν ανάλογη, καθώς η ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε τη σκυτάλη στη... χαλαρότητα και στην αστοχία. Ο Πανελευσινιακός εκμεταλλευόμενος την νωθρή παρουσία του Πανιωνίου έκανε επιμέρους σκορ 14-1 και μείωσε στους τέσσερις πόντους (41-37).

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, αφού καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει, κάτι που έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Πανιώνιος έκανε 11-4 στο τελευταία λεπτά και πήρε την αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 41-37, 59-55, 81-73.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 12 (1), Αθηναίου 7 (1), Γκιμπς 9 (1), Μίλμπουρν 11 (3), Αθανασούλας, Μπατής 11 (3), Γιάνκοβιτς 10, Παππάς 9, Αγραβάνης, Μπούκερ 2.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπανικολόπουλος 22 (4), Παπανικολάου 9 (1), Δημακός, Μαγκουνής 7, Λιακόπουλος 19, Δεληγιάννης 5, Καμπ 9 (3), Τσιάκος.