Αφεντικό στην Ανδαλουσία η Μάλαγα

Tα πρώτα είκοσι λεπτά ήταν... όλο το ματς της Μάλαγα με τη Σεβίλη, καθώς σε αυτό το διάστημα σημειώθηκαν και τα τρία γκολ της αναμέτρησης. Νικήτρια αναδείχθηκε η γηπεδούχος Μάλαφα, με σκορ 2-1.

Ο Ουέλινγκτον άνοιξε το σκορ για τους νικητές μόλις στο 7ο λεπτό, αλλά η Σεβίλη αντέδρασε γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 15` με τον Λούνα.

Η χαρά των φιλοξενούμενων, όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 19` ο Φερνάντεζ έκανε το 2-1 για τη Μάλαγα.

Οι γηπεδούχοι καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα

της αναμέτρησης κράτησαν τη νίκη μέχρι τέλους και βλέπουν... Europa League, καθώε ανέβηκαν στην 7η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Σάββατο (28/1)
Εσπανιόλ - Μαγιόρκα 1-0 (19' Βάις)
Ράγιο Βαγεκάνο - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (11' Μίτσου, 27' Αρίμπας - 16', 23', 68' Γιορέντε)
Ρεάλ Μαδρίτης - Σαραγόσα 3-1 (32' Κακά, 49' Ρονάλντο, 56' Εζιλ - 11' Λαφίτα)
Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-0

Κυριακή (29/1)
Μπέτις - Γρανάδα 1-2 (81' Περέιρα - 13' Ιγκχαλο, 40' Μάρτινς)
Λεβάντε - Χετάφε 1-2 (91' Σουάρεζ - 32' Γκουίθα, 82' Κάστρο)
Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σπόρτινγκ Χιχόν 5-1 (2', 3', Θουρουτούθα, 75' Ελουστόντο, 91' Αρανμπούρου, 93' Γκρίζμαν - 46' Ντε Λας Κουέβας)
Ράσινγκ Σανταντέρ - Βαλένθια 2-2 (2' Αντριάν, 88' Μπερνάρδο - 66', 79' Αντούριθ)
Μάλαγα - Σεβίλη 2-1 (7` Ουέλινγκτον, 19` Φερνάντεζ - 15` Λούνα)