Με σόου του Σάμαρη φρέναρε τον Αστέρα και κλείδωσε την παραμονή

21:25 1/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Σάμαρη, που πέτυχε δύο γκολ, ο Πανιώνιος κέρδισε 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορίαΣτην πρώτη του ήττα μετά από πέντε σερί νίκες ανάγκασε τον Αστέρα Τρίπολης ο Πανιώνιος σε ένα χορταστικό ματς στη Νέα Σμύρνη. Οι αρκάδες είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο
διάστημα του αγώνα, αλλά οι  κυανέρυθροι ήταν ουσιαστικοί και αποτελεσματικοί, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε τέρματα του Σάμαρη (στο 11' και το 64'), που έκανε εξαιρετικό ματς και λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς με λόμπα πίσω από τη σέντρα. Η ομάδα του Παναγόπουλου έφτασε τους 34 βαθμούς και "κλείδωσε" την παραμονή στη Super League ούσα στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, ενώ αυτή του Τσιώλη παρέμεινε στη δεύτερη θέση, έχοντας πλέον συγκάτοικο τον ΠΑΟΚ.Μοιρασμένο ήταν το α' μέρος στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο να έχει το δικό του καλό διάστημα από την αρχή έως το 25' και τον Αστέρα να παίρνει τα ηνία και να κυριαρχεί στο υπόλοιποι μισό. Η διαφορά των δύο ομάδων το ότι οι κυανέρυθροι κατάφεραν να αξιοποιήσουν το καλό τους 25λεπτο σε αντίθεση με τους αρκάδες. Ο Αραβίδης ήταν σε πολύ καλή μέρα, ταλαιπώρησε πολύ τους Σανκαρέ και Μπαρτολίνι και στο 11' έδωσε πάρε βάλε στον Σάμαρη, που με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Οι αρκάδες αρχικά έδειχναν εκτός ρυθμού, αλλά μετά το 25λεπτο οι Ράγιος και Ναβάρο ανέβασαν στροφές και η ομάδα τους άρχισε να απειλεί. Οι δύο ισπανοί είχαν από μία καλή στιγμή (στο 26' και το 34'), ενώ ο Ναβάρο άγγιξε την ισοφάριση στο 36' όταν μετά από επέλαση του Ράγιος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Γιαννακόπουλου. Ενα λεπτό ο Μενδρινός είχε αναγκάσει με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Μπαντή.Το σύνθημα του Τσιώλη στην επανάληψη ήταν... φουλ επίθεση, αφού έριξε στη μάχη τον Καλαντζή και ρίσκαρε αλλάζοντας το σχήμα σε 4-1-3-2. Ο Αστέρας είχε την πρωτοβουλία και είχε μεταφέρει το ματς στο μισό γήπεδο, αλλά οι κυανέρυθροι αμύνονταν σωστά, αναγκάζοντας τους αρκάδες να επιχειρούν πολλές σέντρες, που περνούσαν ανεκμετάλλευτες. Ο Πανιώνιος όμως ήταν αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και στο 64' έκανε το 2-0 με τον Σάμαρη, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Μπαντή σε τετ α τετ του Κολοβού.Κι ενώ ο Πανιώνιος έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, ήρθε η αντίδραση του Αστέρα με τον Ντε Μπλάσις να μειώνει (βρήκε και στο χέρι του η μπάλα) σε 2-1 μετά από κόρνερ του Ράγιος, δίνοντας νέα τροπή στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Αστέρας προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή του για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά την κλασική ευκαιρία την έχασε ο Πανιώνιο με τον Μπαντή να σταματάει τον Οκόγε στο 75'. Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε... ροντεό με τον Αστέρα να πιέζει, τον Σάμαρη να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ της χρονιάς (με λόμπα πίσω από το κέντρο) και τελικά τον Πανιώνιο να κρατάει τη νίκη και να εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία.