Σούπερ ματσάρα στο Μπερναμπέου, καθάρισε με Ρονάλντο η Ρεάλ! (vid.)

20:36 6/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε πολύ σημαντική νίκη επί της Σοσιεδάδ στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου με 4-3, χάρη σε δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο διάστημα 68'-70', όταν και το ματς ήταν στο 2-2 και η "βασίλισσα" έπαιζε με παίκτη λιγότερο! Φοβερός ο Τσάμπι Πριέτο για του φιλοξενούμενους, που έκανε χατ-τρικ!Με τον Ίκερ Κασίγιας ξανά στο πάγκο, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους "μερένχες", που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπανζεμά, αλλά τα πράγματα πήραν... τρελή τροπή από το 9'
και έπειτα, όταν η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες λόγω ενός πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Αντάν και αποβλήθηκε (αντικαταστάθηκε από τον Κασίγιας στο τέρμα), με τον Τσάμπι Πριέτο να το εκτελεί εύστοχα και να ισοφαρίζει σε 1-1.Στο 35' οι γηπεδούχοι βρήκαν το ψυχικό σθένος και πήραν εκ νέου το πραβάδισμα με τον Κεντίρα, για να έρθει ο Τσάμπι πριέτο και πάλι και να κάνει το 2-2, πέντε λεπτά μετά το γκολ του γερμανού της Ρεάλ!Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σοσιεδάδ βρήκε περισσότερους χώρους και κρατούσε τη κατοχή της μπάλας, χωρίς να δείχνει, όμως, ιδιαίτερα αποφασιστική στην τελική προσπάθεια, κάτι που το πλήρωσε μέσα ένα δίλεπτο, όταν ο Ρονάλντο με πλασέ στο 68' και απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 70' έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο!Ο "killer" Τσάμπι Πριέτο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 73' ξαναέβαλε την Σοσιεδάδ στο παιχνίδι, νικώντας τον Κασίγιας με πλασέ μέσα από τη περιοχή.Οι ελπίδες, ωστόσο, που είχε η Σοσιεδάδ για να πάρει αποτέλεσμα στο Μπερναμπέου, εξανεμίστηκαν στο 79' με την αποβολή του Ντάνι Εστράδα, αφού από εκείνο το σημείο, η Ρεάλ κατάφερε να ελέγξει το ματς και να μην απειληθεί το προβάδισμά της.Με τη νίκη αυτή, η Ρεάλ έφτασε τους 36 βαθμούς, παραμένωντας 3η πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης, που έχει και δύο ματς λιγότερα.Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Primera Division:Παρασκευή, 04 Ιανουαρίου 2013Σαραγόσα – Μπέτις 1-2 (78' Μοντάνιες-44' Κάστρο, 58' Μολίνα)Σάββατο, 05 Ιανουαρίου 2013Λεβάντε – Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1 (26’ Λελ, 46’Ιμπόρα, 69’Ελ Ζαρ – 6’ Αντούριθ)Γρανάδα – Βαλένθια 1-2 (50’ Ανγκούλο - 60’ Ζόνας, 82’ Πιάτι)Λα Κορούνια – Μάλαγα 1-0 (57' Πίτσι)Σεβίλλη – Οσασούνα 1-0 (83’ Σπάχιτς)Κυριακή, 06 ΙανουαρίουΘέλτα – Βαγιαδολίδ 3-1 ( 9’, 31’ πεν. Άσπας, 52’ Λόπεζ- 12’ πεν. Μπουένο)Ρεάλ Μαδρίτης – Σοσιεδάδ 4-3 (2’ Μπενζεμά, 35’ Κεντίρα, 68’, 70’ Ρονάλντο-9’ πεν., 40’, 76’ Πριέτο)Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ (20:00)Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)Δευτέρα, 07 ΙανουαρίουΡάγιο Βαγιεκάνο – Χετάφε (21:00)