Στην παράταση οι «Μπλε» και στην κορυφή οι Πένγκουινς

Οι Σέιντ Λούις Μπλους επικράτησαν μέσα στην έδρα των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς με 3-2 στην παράταση, αλλά οι «πιγκουίνοι» παρέμειναν στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας του NHL.

O Scott Nichol πέτυχε γκολ στο 5:33 του αγώνα και το 1-0 υπέρ των Μπλους έμεινε σταθερό μέχρι το τρίτο εικοσάλεπτο. Τότε ισοφάρισε σε 1-1 ο Steve Sullivan, ενώ ο James Neal απάντησε στο 2-1 του Jamie Langenbrunner.

Το 2-2 υποχρέωσε την διεξαγωγή της πεντάλεπτης παράτασης. Μόλις 53 δευτερόλεπτα πριν την λήξη αυτής και της έναρξης των πέναλτι, ο Alex Pietrangelo έκανε την διαφορά υπέρ των «μπλε».

Έτσι, η ομάδα του Σέιντ Λούις συμπλήρωσε 24 βαθμούς, ενώ αυτή του Πίτσμπουργκ ανέβηκε στους 28 με την ισοπαλία στο 60λεπτο. Για την στιγμή, λοιπόν, οι «πιγκουίνοι» οδηγούν την κούρσα της Ανατολής και ολόκληρης της λίγκας.