Χαλαρά η Εθνική

16:53 3/12/2012 - Πηγή: AEK365

Με το εντυπωσιακό σε έκταση σκορ 36-2, η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων, επιβλήθηκε το πρωί της Ζιμπάμπουε στο Περθ, για την 2η αγωνιστική του 1ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Οι διεθνείς μας δηλαδή (σκόραραν 10 συνολικά), πετύχαιναν γκολ σχεδόν σε κάθε τους επίθεση (0,75 γκολ / λεπτό αγώνα), με τον αντίπαλο τους φυσικά σε καμία περίπτωση να μην μπορεί να προβάλει ουσιαστική αντίσταση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι, μετά τη μείωση ... ταχύτητας στην

δεύτερη περίοδο, οι μηχανές ξαναπήραν μπρος και στο δεύτερο μισό του αγώνα το επί μέρους σκορ ήταν 20-0!

Τα 8λεπτα: 11-1, 5-1, 11-0, 9-0

Επτά (7) γκολ για την Εθνική μας, σημείωσε η Άλκηστη Μπενέκου, από έξι (6) οι αδελφές Στεφανία και Ιωάννα Χαραλαμπίδη, πέντε (5) η Μαργαρίτα Πλευρίτου, από τέσσερα (4) οι Ελευθερία Πλευρίτου, Σταματίνα Κοντογιάννη και από ένα (1) οι Κατερίνα Ζάντου, Ελένη Ξενάκη, Μαρίνα Φλώρου, Ιόλη Μπενέκου.

Τα δύο γκολ της αδύναμης ομάδας της Ζιμπάμπουε, πέτυχαν οι Στεντ, Κόκροφτ.

Για τον Δ' Όμιλο, όπου και η Εθνική μας, η Ρωσία δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί άνετα της Νότιας Αφρικής (23-5).

0

Άλλα σημερινά (3/12) αποτελέσματα στις Νεάνιδες: Βραζιλία - Καναδάς 9-9 (Β' Όμιλος), ΗΠΑ - Ουγγαρία 8-6 (Γ' Όμιλος), Ιταλία - Ινδία 12-2 (Γ' Όμιλος).

Η Εθνική μας ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη φάση των Ομίλων, αύριο (4/12) με αντίπαλο τη Νότια Αφρική (05.40 ώρα Ελλάδας). Με νίκη, σφραγίζει και τυπικά την απευθείας είσοδο της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.