18:53 17/2/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ- ΣΟΥΟΝΣΙ: 5-0
Γήπεδο: Άνφιλντ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή της τον τελευταίο καιρό, η Λίβερπουλ διέσυρε με 5-0 τη Σουόνσι και ανέβηκε στη βαθμολογία.

Η Λίβερπουλ ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και στο 23' έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Στάριντζ να μην μπορεί να σκοράρει με κεφαλιά εξ επαφής. Ωστόσο στο 41' οι κόκκινοι κέρδισαν πέναλτι και ο Τζέραρντ έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα.

Στην

επανάληψη με μόλις 15 δευτερόλεπτα να έχουν συμπληρωθεί, ο Σουάρες έβγαλε στον Κουτίνιο κι εκείνος με σουτ έγραψε το 2-0, ενώ στο 47' ο Βραζιλιάνος έφτασε κοντά και σε 2ο γκολ. Τελικά στο 50' οι Σουάρες, Στάριντζ και Ενρίκε έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να κάνει από κοντά το 3-0. Στο 56ο λεπτό ο Σουάρες με σουτ έκανε το 4-0, ενώ η Λίβερπουλ έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 63' και στο 67' αλλά στο 71΄με πέναλτι του Στάριτζ έγραψε το 5-0.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Τζόνσον, Άγγερ, Κάραγκερ, Ενρίκε, Λούκας (72' Άλεν), Τζέραρντ, Κουτίνιο (61' Χέντερσον), Ντάουνινγκ, Στάριτζ, Σουάρες (78' Μπορίνι)

ΣΟΥΟΝΣΙ: Βορμ, Τιεντάλι, Μπάρτλεϊ, Μονκ, Ντέιβις, Μπρίτον, Αγκουστιάν, Ντε Γκούζμαν, Ερνάντες (77' Ντάιερ), Λαμά (64' Ρούτλεντζ), Σέχτερ (83' Ράνχελ)