ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2014- 8ος ΟΜΙΛΟΣ- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΓΓΛΙΑ- ΠΟΛΩΝΙΑ: 2-0
Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Πανηγυρική πρόκριση πήρε η Αγγλία που επικράτησε με 2-0 της Πολωνίας.

Στο 10ο λεπτό ο Τάουνσεντ έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ο Σέζνι απομάκρυνε και ο Γουέλμπεκ στην επαναφορά προσπάθησε ανεπιτυχώς με κεφαλιά - ψαράκι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 14' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή και για τους Πολωνούς, με τον Σόμποτα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή να σουτάρει

στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Χαρτ. Στο 23' έπειτα από αντεπίθεση, ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε με αριστερό πλασέ να σκοράρει από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή. Στο 26ο λεπτό η Αγγλία άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Τάουνσεντ, ενώ στο 31' ο Γουέλμπεκ αστόχησε εξ επαφής. Τελικά στο 41' τα «τρία λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ, καθώς ο Ρούνεϊ με κεφαλιά, νίκησε τον Σέζνι.

Στο 60' ο Χαρτ είπε όχι σε τετ α τετ με τον Λεβαντόφσκι, ενώ στο 67' ο Σέζνι απέκρουσε το σουτ του Ρούνεϊ. Το τελικό 2-0 έκανε ο Τζέραρντ στο 84ο λεπτό και καθάρισε το ματς.

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Σμόλινγκ, Γιαγκέλκα, Κέιχιλ, Μπέινς, Τζέραρντ, Κάρικ (70' Λάμπαρντ), Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ, Τάουνσεντ (86' Μίλνερ), Στάριτζ (82' Γουίλσιρ)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Τσέλεμπαν, Γιεντρέβτσικ, Γκλικ, Βοιτκόβιακ, Κριτσόβιακ, Μ. Λεβαντόφσκι, Μπλαστσικόφσκι, Μιερζεβέφσκι (75' Ζιελίνσκι), Σομπότα (65' Πέτσκο), Ρ. Λεβαντόφσκι (46' Κλιχ)

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ- ΟΥΚΡΑΝΙΑ: 0-8
Γήπεδο: Ολίμπικο ντι Σεραβάλε

Διέσυρε με 8-0 το Σαν Μαρίνο η Ουκρανία αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την απ' ευθείας πρόκριση και θα παίξει στα μπαράζ.

Μόλις 12 λεπτά άντεξε το Σαν Μαρίνο, καθώς ο Σελέζνιοφ με πέναλτι έκανε το 1-0 για την Ουκρανία. Μάλιστα πριν προλάβει να συνέλθουν οι γηπεδούχοι δέχτηκαν και 2ο γκολ στο 15' απ' τον Ντέβιτς. Στο 19ο λεπτό η Ουκρανία πέτυχε και το 3-0 με τον Σελέζνιοφ, ενώ στο 31' ο Κονοπλιάνκα αστόχησε από ιδανική θέση.

Στο 51ο λεπτό ο Ντέβιτς έγραψε το 4-0, ενώ στο 55' ο Γιαρμολένκο διαμόρφωσε τα 5-0. Στο 57' ο Παλάτσι του Σαν Μαρίνο αποβλήθηκε και στο 58' ο Ντέβιτς με πέναλτι έκανε το 6-0. Το 7-0 διαμόρφωσε στο 66ο λεπτό ο Μπεζούς και στο 90' ο Μάντζιουκ έκανε το 8-0΄ενώ στο 90+3' αποβλήθηκε και ο Ντέλα Βάλε.

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Σιμοντσίνι, Βιταϊόλι (84' Γκενγκίνι), Παλάτσι, Ντ.Σιμοντσίνι, Ντέλα Βάλε, Βαλεντίνι (73' Μπενεντετίνι), Μπερέτι (60' Ντέλα Βάλε), Μπατιστίνι, Κερβελίνι, Ρινάλντι, Μ.Βιταϊόλι.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοφ, Κούτσερ, Σέβτσουκ, Μάντζιουκ, Τίμοστσουκ, Γιαρμολένκο (66' Φεντέτσκι), Γκούσεφ, Κονοπλιάνκα (77' Μορόζιουκ), Ροτάν, Σελέζνιοφ (64' Μπεζούς), Ντέβιτς.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ- ΜΟΛΔΑΒΙΑ: 2-5
Γήπεδο: Στάντιον Ποντ Γκόριτσομ

Ταπεινωτική ήττα με 5-2 γνώρισε το Μαυροβούνιο από τη Μολδαβία.

Η Μολδαβία αιφνιδίασε το Μαυροβούνιο και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 28ο λεπτό με γκολ του Αντόνιουτς.

Οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με το πέναλτι του Γιόβετιτς στο 55', αλλά στο 53' ο Αρμάς έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μολδαβία και στο 64'. Στο 64ο λεπτό ο Σιντορένκο έκανε το 3-1 για τη Μολδαβία και ο Ιονίτα στο 74' έγραψε το 4-1. Ο Αντόνιουτς έκανε στο 89΄το 5-1 και ο Γιόβετιτς μείωσε σε 5-2 στις καθυστερήσεις.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Πόλεκσιτς, Παβίσεβιτς, Γιοβάνοβιτς (4' Γιοβάνοβιτς), Ζβέροτιτς, Κετσόγεβιτς, Ντρίνιτς, Μπόζοβιτς, Μπόσκοβιτς (46' Κατσάλιτσα), Γιόβετιτς, Μπεκιράι (77' Βέσοβιτς), Νταμιάνοβιτς.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Κεμπανού, Αρμάς, Γκολοβατένκο, Ιονίτα, Γκάτσαν, Ντεντόφ, Γκεοργκίεφ, Μπορντιάν, Αντίνιουτς, Σιντορένκο (84' Φρούνζα).