23:54 10/12/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 1ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η αγωνιστική

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ανοέτα

Τεράστια επιτυχία για τη Λεβερκούζεν που νίκησε με 1-0 τη Σοσιεδάδ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 11' είχαν δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο. Ο Ρόφλες στο 23' είχε μια καλή προσπάθεια

ενώ στο 35' οι Βάσκοι απείλησαν με τον Γκρισμάν. Στην επανάληψη η Μπάγερ μπήκε και πάλι καλύτερα και στο 49' άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Τοπράκ που εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 56' οι Γερμανοί είχαν το δεύτερο δοκάρι τους αυτή τη φορά μετά από κεφαλιά του Κίσλινγκ. Ο ίδιος παίκτης στο 61' ανάγκασε τον Θουμπικαράι σε εντυπωσιακή επέμβαση. Δέκα λεπτά μετά ο Σαμ βρέθηκε σε καλή θέση αλλά σούταρε άουτ.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Θουμπικαράι, Κ. Μαρτίνεθ, Μ.Γκονζάλεθ (66'Γκαθτανιάγα), Ανσοτέγι, Χ. Άνχελ, Πάρδο, Ελουστόνδο (62'Ελουστόνδο), Μπεργάρα, Βέλα, Αγιρέτσε (80'Σεφέροβιτς), Γκρισμάν.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χέγκελερ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Ντονάτι, Κάστρο, Ρόλφες, Μπέντερ, Καν, Κίσλινγκ (85'Ντερντιγιόκ), Σον (80'Κορ).