Λε Μαν-Προμηθέας 68-78: Αριστοκράτες Πατρινοί κάνουν το 1-0!

Λε Μαν και Προμηθέας Πάτρας αναμετρήθηκαν στη Γαλλία στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της σειράς play in για το Basketball Champions League. Οι Πατρινοί ήταν εξαιρετικοί για 30 λεπτά μέσα στην Γαλλία, προηγήθηκαν μέχρι και με 22 πόντους αλλά έπαθαν μπλακ άουτ στην τελευταίο περίοδο. Ευτυχώς, με τρίποντο-μαχαιριά

του Χέιλ θα αποδράσουν με 75-68 και θα κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου ο Χάντερ Χέιλ, που πέτυχε 25 πόντους, μαζί με το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα. Πολύ καλός και ο Ρέινολντς. Για τη Λε Μαν, ο Ναράς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 13 ασίστ, που έβγαλε αντίδραση στο τέλος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Το ματς

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-0. Ο Κάουαν με καλάθι και φάουλ έδωσε τους πρώτους πόντους του Προμηθέα, με την Λε Μαν να παραμένει μπροστά με 12-6. Εκεί ακολούθησε ένα σερί 12-0 και το 12-6 έγινε 12-18. Η πρώτη περίοδος τελείωσε 14-21.

Οι Πατρινοί είχαν πάρει πλέον αυτοπεποίθηση και με τους Τζόουνς και Χέιλ να σκοράρουν κατά ρυπάς, ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (14-25). Οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν μέσα στη ρακέτα (7/28 δίποντα στο ημίχρονο) και ο Προμηθέας αύξανε την απόσταση και έφτασε στο +16 (19-35) με καλάθι και φάουλ του Ετσενίκε. Η Λε Μαν βρήκε κάποιες λύσεις από το τρίποντο και μείωσε, με το ημίχρονο να τελειώνει με 39-30 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Έπρεπε να περάσουν 2 λεπτά για το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Κόνιαρης ευστόχησε για τρεις για το 34-44. Ο Προμηθέας έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα και χάρη σε ξέσπασμα του Χέιλ και του Τζόουνς έκανε σερί 14-2 και προηγήθηκε μέχρι και με 22 πόντους (40-62). Η περίοδος έληξε με 45-62 με τους Πατρινούς να έχουν πάρει μια εξαιρετική διαφορά.

Ο Κόνιαρης θα ευστοχήσει σε τρίποντο για το 47-67 και σε εκείνο το σημείο η Λε Μαν θα κάνει την αντεπίθςεσή της. Με σερί 12-0 θα μειώσουν τη διαφορά στους 8 με 4 λεπτά να απομένουν. Ο Ρέινολντς θα πετύχει τρίποντο για το 59-70, αλλά ο Νάρας θα απαντήσει άμεσα. Η Λε Μαν στο τελευταίο δίλεπτο θα βάλει άλλα δύο τρίποντα για το 68-70, αλλά ο Χέιλ θα «καθαρίσει» το παιχνίδι, με σουτ για το 68-73. Η Λε Μαν θα αστοχήσει στην επίθεση και θα κάνει φάουλ και κάπου εκεί θα τελειώσει ο αγώνας.

Πόντοι ανά δεκάλεπτα: 14-21, 30-39, 45-62, 68-78

Το δεύτερο παιχνίδι των 2 ομάδων θα γίνει την Τρίτη (9/1, 20.30) στην Πάτρα.

Για να δελιτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ.