Ένα βήμα από τον τίτλο οι Σπερς (107-86) και 3-1 στο Μαϊάμι!!!

Η σειρά των φετινών Τελικών του ΝΒΑ μεταφέρεται ξανά στο Σαν Αντόνιο και οι Σπερς είναι έτοιμοι να «μεταφέρουν» και το «στέμμα» στα μέρη τους. Στο γήπεδο στο οποίο πέρυσι γνώρισαν δύο συνεχόμενες ήττες στους δύο τελευταίους Τελικούς και έχασαν τον τίτλο, οι παίκτες του κόουτς Γκρεγκ Πόποβιτς «ξόρκισαν» μία και καλή το «φάντασμα» του 6ου περσινού αγώνα και το τρίποντο του Ρέι Άλεν. Τα «Σπιρούνια» πέρασαν θριαμβευτικά από το Μαϊάμι, με 107-86 τα ξημερώματα της Παρασκευής (13/6), και με μία δεύτερη σερί «βόλτα» στην Φλόριντα,

πέτυχαν το 3-1 και απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση του 5ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους! Το Σαν Αντόνιο δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του ματς στους πρωταθλητές να αντιδράσουν και έχει πια 3 ευκαιρίες για το δαχτυλίδι, με πρώτη τα ξημερώματα της ερχόμενης Δευτέρας, στο Τέξας, όπου θα διεξαχθεί το 5ο παιχνίδι. Καμία ομάδα στην ιστορία των Τελικών δεν έχει «γυρίσει» από το 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Χιτ, οι οποίοι γνώρισαν διαδοχική ήττα στα πλέι-οφς για πρώτη φορά έπειτα από 48 ματς (οι Σέλτικς του 1962-66 είχαν 64 τέτοια ματς και οι Μπουλς του 1990-93 άλλα 52), αφού είχαν 13 συνεχόμενες νίκες στην ποστ-σίζον έπειτα από ήττα... Το Σαν Αντόνιο προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με 4-13, χάρη σε σερί 0-8 και 2/2τριπ. του Ντάνι Γκριν και δεν κοίταξε ξανά πίσω, αφού στο 17-26 της 1ης περιόδου, ο κόουτς «Pop» είδε και πάλι την αποθέωση της ομαδικότητας των παικτών του, με 8 Σπερς να σκοράρουν! Παρά τα 5 λάθη τους, οι Σπερς είχαν το προβάδισμα με 9/16 σουτ, ενώ το Μαϊάμι είχε 7/20. Στο 2ο δωδεκάλεπτο, κι ενώ ο Τιμ Ντάνκαν δεν χρειάστηκε να κάνει «υπερωρίες» -αλλά έφτασε τα 8.867 λεπτά στα πλέι-οφς και ξεπέρασε στην 1η θέση τον θρυλικό Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ(!!!)- τα «Σπιρούνια» βρήκαν σκορ από τον Τόνι Πάρκερ (12π. ως την ανάπαυλα), δημιουργία από τους Σπλίτερ και Ντιό (2 και 3 ασίστ αντίστοιχα ως εκείνο το σημείο, ο Γάλλος μοίρασε συνολικά 9 τελικές πάσες!) και πολύτιμες λύσεις (σε όλο το ματς) από Γκριν, Λέοναρντ και Μιλς και με τρίποντο του τελευταίου διαμόρφωσε το 33-55, πριν το 36-55 του ημιχρόνου!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το «γκάζι» από το πόδι τους, αφού παρά το προσωρινό 48-61 με 10 γρήγορους πόντους του ΛεΜπρον Τζέιμς, απάντησαν με επιμέρους 1-12 για το 49-73 στο 32΄, με τρίποντο του Λέοναρντ. Οι Χιτ τα περίμεναν όλα από τον ΛεΜπρον, που είχε 19π. στην 3η περίοδο, με 7/8 σουτ, ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του πέτυχαν μόλις... 2π., με 1/7 σουτ! Οι γηπεδούχοι, αν και έμειναν πίσω με 57-81 στο 36΄, πέτυχαν ένα μικρό σερί 7-0 για το 66-84, με προσωρινό «ξύπνημα» του Ουέιντ, που όμως είχε 10π., με μόλις 3/13 σουτ-4/8βολ.. Αλλά αμέσως απάντησε με τρίποντο ο εξαιρετικός Πάτι Μιλς, ενώ τον θρίαμβο των νικητών «υπέγραψε» ο πρωταγωνιστής και του 3ου Τελικού, Κουάι Λέοναρντ, που ολοκλήρωσε το «πληθωρικό» ματς του με 20π.-14ριμπ.-3ασ.-3κλεψ.-3κοψ.! Οι Χιτ φάνηκαν μονοδιάστατοι στην επίθεση, με μόνο 13 τελικές πάσες, σε αντίθεση με το Σαν Αντόνιο που επιβεβαίωσε την δημιουργία του, έχοντας 25 ασίστ, σχεδόν όσες μετρά μ.ο. (25,7) και σε όλη την σειρά. Και κέρδισε και τα ριμπάουντς, με 44 (τα 12 επιθετικά), έναντι 27 των πρωταθλητών.

ΜΑΪΑΜΙ (Σποέλστρα): Τζέιμς 28 (6/9διπ.-4/8τριπ.-8ριμπ.-2ασ.), Λιούις 2, Μπος 12 (5/10διπ.-4ριμπ.), Ουέιντ 10 (3/13διπ.-4/8βολ.-3 λάθη), Τσάλμερς 4, Άλεν 8 (2/4τριπ.), Μπάτιερ, Άντερσεν 5, Ντάγκλας, Κόουλ 4, Χάσλεμ 2, Τζόουνς 11 (3/3τριπ.), Όντεν.
ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ (Πόποβιτς): Λέοναρντ 20 (6/9διπ.-1/3τριπ.-14ριμπ.-3ασ.-3κλεψ.-3κοψ.), Ντάνκαν 10 (4/9διπ.-11ριμπ.), Ντιό 8 (3/5διπ.-9ριμπ.-9ασ.), Γκριν 9 (3/5τριπ.), Πάρκερ 19, Τζινόμπιλι 7 (1), Σπλίτερ 6, Μπόνερ 3, Μιλς 14 (4/6τριπ.), Τζόσεφ 2, Μπελινέλι 4, Μπέινς 2, Έιρς 3.