Ρέθυμνο - Άρης 68-50

Παράσταση για έναν ρόλο αποδείχθηκε το παιχνίδι στο "Μελίνα Μερκούρη", καθώς το Ρέθυμνο έχοντας όλα τα "όπλα" του... εν ενεργεία δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στον Άρη των πολλών προβλημάτων και έκανε θεαματική πρεμιέρα στην έδρα του. Οι Κρητικοί επιβλήθηκαν με των "κιτρίνων" με τους Ντούβνιακ και Κάρτερ να έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο απέναντι σε έναν Πελεκάνο που προσπαθούσε να κρατήσει επιθετικά τον Άρη.

Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής, αφού το Ρέθυμνο πήρε τα ηνία στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν

το έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα, η διαφορά ήταν σε υψηλά επίπεδα, αφού ο Άρης δεν είχε τις δυνάμεις και τις λύσεις να "πιέσει" και να μείνει κοντά στο σκορ.

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19 πόντους (43-22), με την ψαλίδα να ανοίγει ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 29 πόντους και η συνέχεια ήταν αναμενόμενη. Μια τυπική διαδικασία που έπρεπε να τελειώσει...

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-22, 60-31, 68-50.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Καλλινικίδης 2, Ουάιτ, Αγγελόπουλος 5 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 19 (3), Κόμματος 6 (2), Κάρτερ 14 (1), Λάτοβιτς 11 (3), Πέτγουέι 7 (1), Δουλγεράκης, Σιζόπουλος 2.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 10 (2), Πελεκάνος 10, Ασημακόπουλος 9 (1), Καραποστόλου 2, Χαρίσης, Μποχωρίδης 8, Σαρικόπουλος 7, Βεργίνης 2, Δήμας 2, Τσακαλέρης.