Μαρσέιγ-Λοριάν 3-1: Ελπίζει για Ευρώπη η Μαρσέιγ, “αποχαιρέτησε” η Λοριάν

H παράδοση που έλεγε ότι μπαίνουν αρκετά γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις τα τελευταία χρόνια (στα τελευταία 6 ματς, 26 γκολ) επιβεβαιώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μέσα σε έξι λεπτά επιτεύχθησαν τρία τέρματα, με τη Μαρσέιγ να σκοράρει δύο φορές σε τέσσερα λεπτά με κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ στο 37ο λεπτό και κοντινό πλασέ του Ζιγκό στο 41΄με τη Λοριάν να απαντάει με τον πρώην παίκτη της Μαρσέιγ, τον Μεντί, μειώνοντς σε 2-1 στο 43ο λεπτό.

Οι ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα και πιθανές ελπίδες σωτηρίας,

καταστράφηκαν με την έναρξη της επανάληψης, όταν ο Κατσέρης ανέτρεψε τον Μουμπάνια, σε μία πάντως αμφισβητούμενη φάση, που ο Ντεσπί, έδωσε πέναλτι. Ο Ομπαμεγιάνγκ ευστόχησε στο 54ο λεπτό για το 3-1. Η Μαρσέιγ έχοντας και ματς λιγότερο ελπίζει σε έξοδο στην Ευρώπη, η Λοριάν παρά την ήττα στο τέλος της Μετς, ουσιαστικά αποχαιρέτησε τη μεγάλη κατηγορία, καθώς είναι στο -7 από τη Μτς στο goal average, με μία αγωνιστική να απομένει..