«Habs» στα πέναλτι μέσα στην Καρολάινα

Το 3-3 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης υποχρέωσαν την έναρξη των πέναλτι, στα οποία οι Μόντρεαλ Κανάντιενς κέρδισαν τους Καρολάινα Χούρικεϊνς.

Στα πρώτα έξι λεπτά του ματς, οι Jiri Tlusty και Anthony Stewart πρόσφεραν προβάδισμα δύο τερμάτων στους «τυφώνες». Μόλις στο 9:06 της δεύτερης περιόδου μείωσε ο Lars Eller, ενώ στο 27ο δευτερόλεπτο της τρίτης ισοφάρισε σε 2-2 ο Michael Cammalleri.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Brandon Sutter, αλλά ο Travis Moen διαμόρφωσε το 3-3 μόλις 4:37 έπειτα από την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο ρυθμός έπεσε εκ νέου και η αναμέτρηση έφθασε στα πέναλτι.

Από τις έξι εκτελέσεις στην τελική διαδικασία μονάχα ο Brian Gionta βρήκε δίχτυα, οπότε χάρισε τον επιπλέον βαθμό στους «Habs». Με αυτόν συμπλήρωσαν 23 και άφησαν τους Χούρικεϊνς στους είκοσι, όσους είχαν εξασφαλίσει πριν την έναρξη της παράτασης.