Με χατ τρικ του Cogliano οι Ντακς

07:21 1/2/2012 - Πηγή: OnSports

Τρία γκολ σημείωσε ο Andrew Cogliano στο 4-1 των Άναχαϊμ Ντακς σε βάρος των Φίνιξ Κογιότες.

Ο 24χρονος Καναδός επιθετικός πέτυχε όλα τα γκολ του στο δεύτερο 20λεπτο και μετέτρεψε το 1-0 σε βάρος των «παπιών» σε 3-1. Αρχικά «έπιασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Mike Smith, πίσω από την εστία του και ισοφάρισε, ενώ ακολούθησε ένα πολύ δύσκολο γκολ λίγα λεπτά αργότερα και το 3-1 με backhander ανάμεσα στα πόδια του Smith.

Ο Teemu Selanne διαμόρφωσε το τελικό 4-1 σε ανυπεράσπιστη εστία στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ενώ ο Ray Whitney είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των «λύκων» στην πρώτη περίοδο.

Έτσι οι Ντακς βρέθηκαν στους 45 βαθμούς και οι Κογιότες έμειναν τους 52. Πάντως, αμφότερες οι ομάδες παραμένουν εκτός της προνομιούχας οκτάδας της δυτικής περιφέρειας του NHL.