23:44 6/11/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 5ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η αγωνιστική

ΑΓΙΑΞ-ΣΕΛΤΙΚ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Άμστερναμ Αρίνα

Ο Άγιαξ επικράτησε με 1-0 της Σέλτικ και έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης. Οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και στο 11' ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Φαν Ντάικ μέσα στην περιοχή. Πέντε λεπτά μετά ο Ντε Γιόνγκ δεν μπόρεσε με κεφαλιά να νικήσει τον Φόρστερ. Παρά την πίεση του Άγιαξ

το ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ όμως μόλις στο 51' στο δεύτερο ο Σένε με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Πολύ κακό το ματς από εκεί και πέρα με τον Άγιαξ να παίζει προσεκτικά και τη Σέλτικ να μην μπορεί να απειλήσει.

ΑΓΙΑΞ: Σίλεσεν, Φαν Ριν, Φέλτμαν, Ντένσβιλ, Μποΐλεσεν, Μπλιντ, Σερέρο (72'Φίτσερ), Σένε, Ντε Γιονγκ, Σίγκθορσον (89'Φαν ντεν Χόορν), Κλάασεν (82'Πόουλσεν).

ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Ιζαγκίρε, Αμπρόουζ, Φαν Ντάικ, Λούστιγκ, Μούλγκριου, Καγιάλ (77'Λέντλεϊ), Φόρρεστ, Κόμονς (80'Πούκι), Σαμαράς, Στόουκς (73'Μπερίγκτερ)