23:46 11/1/2012 - Πηγή: AEK365

CARLING CUP- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ- ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 0-1
Γήπεδο: Etihad
Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του Carling Cup έχει πλέον η Λίβερπουλ, η οποία πέτυχε σημαντική νίκη με 1-0 μέσα στην έδρα της Σίτι.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στη Λίβερπουλ και δημιουργήθηκε στο 4ο μόλις λεπτό. Η Λίβερπουλ στο 11' είχε ακόμη μια μεγάλη φάση, καθώς ο Χαρτ απομάκρυνε

δύσκολα το σουτ στην κίνηση του Ντάουνινγκ.
Οι «κόκκινοι» κέρδισαν πέναλτι στην επόμενη φάση, καθώς ο Σάβιτς ανέτρεψε τον Άγκερ και ο Τζέραρντ από τα 11 μέτρα νίκησε τον Χαρτ κι έκανε το 1-0.
Η Σϊτι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 57'. Ο Κέλι προσπάθησε να γυρίσει στον Ρέινα, ο Αγκουέρο έκλεψε, πέρασε και τον Ισπανό γκολκίπερ, αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 59', ο Ρέινα μπλόκαρε την κεφαλιά του Ρίτσαρντς μετά από κόρνερ του Νασρί.
Η Σίτι προσπάθησε στη συνέχεια να απαντήσει, αλλά η άμυνα της Λίβερπουλ ήταν σωστά στημένη και κράτησε τη νίκη.
ΜΑΝ.ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Σάβιτς, Λέσκοτ, Κλισί, Μπάρι, Ντε Γιονγκ (72' Κολάροφ), Α.Τζόνσον (67' Ντζέκο), Μίλνερ, Μπαλοτέλι (39' Νασρί), Αγουέρο
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Τζόνσον, Άγκερ, Σκρτελ, Κέλι, Ντάουνινγκ (61' Ενρίκε), Τζέραρντ, Σπίαρινγκ (23' Άνταμ), Χέντερσον, Μπέλαμι (80' Κάραγκερ), Κάρολ