23:40 27/8/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- PLAY OFF ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΒΑΣΙΛΕΙΑ- ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: 2-0 (4-2)
Γήπεδο: Σεντ Τζέικομπ'ς Πακ

Εύκολα πήρε την πρόκριση η Βασιλεία, που επικράτησε με 2-0 της Λουντογκόρετς κι ενώ στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 4-2.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε η Βασιλεία, που άνοιξε το σκορ στο 11ο μόλις λεπτό. Σκόρερ ο Φράι με κοντινό πλασέ στο 2ο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 14ο λεπτό ο Σομέρ είπε όχι σε σουτ του Μαρσελίνιο, ενώ στο 16' ο Σίο σημάδεψε το δοκάρι της Λουντογκόρετς.

Στο 30' το σουτ του Φράι κόντραρε στον Μότι, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μπέζιακ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Στο 35' και ο Ντίας αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 36' ο Στογιάνοφ είπε όχι σε σουτ του Σαλάχ. Στο 40' ο Σίο αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ενώ στο 44' το φάουλ του Ζλατίνσκι πέρασε λίγο άουτ.

Στο 50' ο Στογιάνοφ σταμάτησε όμορφα τον Ντίας και στο 57' ο Τζάκα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 65' το πλασέ του Εσπίνιο πέρασε λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Στογιάνοφ είπε όχι σε σουτ του Στόκερ. Στο 79ο λεπτό ο Ντεγκέν έκανε το 2-0 για τη Βασιλεία, ενώ στο 84' ο Σομέρ είπε όχι σε σουτ του Αλεξάντροφ.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Σομέρ, Αζετί, Φόσερ, Σαφάρι (77' Ντεγκέν), Σχαρ (55' Σάουρο), Στόκερ, Φράι, Ντίας, Σαλάχ (70' Ντελγάδο), Τζάκα, Σίο.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Β.Στογιάνοφ, Μαντίλα, Τσόκο, Μίνεφ, Μότι, Ντιάκοφ, Ζλατίνσκι (58' Εσπίνιο), Ι.Στογιάνοφ (86' Βιτίνια), Μπέζιακ, Μισιντιάν (73' Αλεξαντρόφ), Μαρσελίνιο