20:30 2/2/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 23η αγωνιστική
Λοριάν-Ρεν 2-2
Γήπεδο: Le Moustoir

Στο μεγάλο ντέρμπι της Βρετάνης, η Ρεν βρέθηκε πίσω στο σκορ δυο φορές αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές και να διατηρήσει το αήττητο της φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λοριάν. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ζουφρ έβαλε μπροστά την Λοριάν με 1-0 αλλά στο 56ο λεπτό ο Ερντίνγκ ισοφάρισε για την Ρεν. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Αλιαντιέρ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην

Λοριάν αλλά και πάλι η Ρεν είχε την απάντηση με τον Ενγκαντό, στην πρώτη του συμμετοχή στην Ligue 1, να ισοφαρίζει σε 2-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με τον βαθμό αυτό η Ρεν παρέμεινε στην πρώτη τετράδα ούσα αήττητη τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές με την Λοριάν να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.Mε νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1 Μπορντό και Νις και πλέον συγκατοικούν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπορντό επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Βαλενσιέν με τέρματα των Μπελιόν (33΄) και Ομπρανιάκ (71΄) ενώ η Νις πήρε το εκτός έδρας τρίποντο με το ίδιο σκορ απέναντι στην Μπρεστ. Τα γκολ σημείωσαν ο Πεσίνοβιτς (13΄) και ο Φεραντί με αυτογκόλ στο 46΄.

Από εκεί και πέρα, η Λιλ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τρουά με την οποία έμεινε στο 1-1 μέσα στο γήπεδό της ενώ η Σεντ Ετιέν επικράτησε 2-1 της Σοσό εκτός έδρας.

(30' Ζουφρ, 80' Αλιαντιέρ-56' Ερντίνγκ, 90+1' Ενγκαντό)

Μπαστιά-Εβιάν 0-0

Μπορντό-Βαλανσιέν 2-0