Παρί Σεν Ζερμέν – Τουλούζ 2-0: Το «καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο

Για τον τελικό του Super Cup Γαλλίας τέθηκαν αντιμέτωπες η Παρί Σεν Ζερμέν και η Τουλούζ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με το γρήγορο γκολ του Λι στο 3ο‘ μόλις λεπτό. Οι Παριζιάνοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και διεύρυναν το προβάδισμα τους με

τον Εμπαπέ να σκοράρει μετά από εκπληκτική ενέργεια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν για να βρουν κάτι που θα τους βάλει και πάλι στο παιχνίδι, ωστόσο το πρώτο επικίνδυνο σουτ που πραγματοποίησαν ήρθε στο 64΄λεπτό. Παρότι πίεσαν οι παίκτες της Τουλούζ, οι ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Ντοναρούμα.

Το σκορ παρέμεινε στο (2-0) και η Παρί Σεν Ζερμέν σήκωσε την κούπα του Super Cup Γαλλίας.

Συνθέσεις:

Παρί Σεν Ζερμέν: (Ενρίκε) Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ (Μπεράλντο,71′), Ερνταντέζ, Λι, Βιτίνια, Έμερι, Ντεμπελέ (Ασένσιο, 69′), Εμπαπέ, Μπαρκολά (Κολό-Μουανί,67′).

Τουλούζ: (Μαρτίνεζ), Ρεστές, Σουαζό, Νικολάισεν, Ντιαρά, Ελέμπι (Καμάνζι,76′), Ντένουμ (Μαγκρί,65′), Σπίρινγκς, Σιέρο (Σισοκό,76′), Κάσερες, Γκέλαμπερτ (Σκίτα,65′), Νταλίνγκα