25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Παγκρήτιο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διασκαλόπουλος, Γρεβένης, Σταθόπουλος.

Μεγάλη νίκη πήρε σε αυτή την 25η αγωνιστική ο Εργοτέλης. Η ομάδα του Καραγεωργίου επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας και έτσι πήρε βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Super League. Ο Εργοτέλης έφτασε πλέον τους

26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 24. Καλύτερη ήταν στο πρώτο μέρος η ομάδα απο την Κρήτη που πίεσε και έψαξε απο την αρχή το γκολ. Απο την μεριά τους οι φιλοξενούμενοι κοίταζαν περισσότερο την άμυνα τους και προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση. Στο 14' ο Εργοτέλης απείλησε με ένα σουτ του Λεάλ, ενώ η απάντηση της Κέρκυρας ήρθε στο 21' αλλά ο Μαρτίν έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο 27' με τον Τζούνιορ και στο 29' με τον Λεάλ οι «κιτρινόμαυροι» ... άγγιξαν το γκολ καθώς έχασαν κλασικές ευκαιρίες να σκοράρουν . Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν την δική τους μεγάλη ευκαιρία. Ο Καραλής έφυγε στην κόντρα επίθεση, πλάσαρε αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καβουσάκη. Η τελευταία καλή ευκαιρία τους πρώτου μέρους ανηκε στον Εργοτέλη αλλά ο Κουτσιανικούλης (41') πλάσαρε άσχημα. Μονόλογος των γηπεδούχων ήταν η επανάληψη. Η ομάδα της Κρήτης ήταν ανώτερη και είχε τον έλεγχο στο ματς. Στο 50' ο Λεάλ μετά απο πάσα του Κουτσιανικούλη πλάσαρε άουτ, ενώ στο 53' ο Φραγκουλάκης σχεδόν σε κενή εστία αστόχησε. Τελικά ο Εργοτέλης κατάφερε να σκοράρει στο 58' όταν ο Κουτσιανικούλης έκανε ένα ακόμα γύρισμα απο τα αριστερά και ο Λεάλ απο κοντά έκανε το 1-0. Απο εκεί και πέρα η Κέρκυρα ανέβασε την απόδοση της, πίεσε αλλά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό και έτσι η ομάδα απο την Κρήτη πήρε σπουδαία νίκη...

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καβουσάκης, Τζανακάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Γιαλούσης, Ολίσε (78' Μπέτο), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης, Κουτσιανικούλης, Λεάλ (90' Γιοβάνοβιτς), Μπούντιμιρ (71' Κατσικοκέρης).

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γκαλίνοβιτς, Σακελλαρίου (68' Μίχος), Μαϊστόροβιτς, Βέντσελ, Κοντοδήμος, Οσμάν (64' Μαζνόφ), Ερίθε, Γραμμόζης, Καραλής (83' Μπάρκογλου), Μαρτίν, Καλαντζής